شهریار زرشناس در «رو در رو»: قیام عاشورا احیاگر تشیع است

تاریخ انتشار: چهار شنبه 21 شهریور 1397
اقتصاد شیعی پس از انقلاب ایران حاکم نشد.
تعداد بازدید: 182

یک استاد دانشگاه قیام عاشورا را احیاگر تشیع دانست و گفت: پس از انقلاب تنها ساخت سیاسی فروپاشید و ساخت اقتصادی عدالت محور شیعی و انقلابی حاکم نشد و امروز شاهد ظهور آقازاده ها هستیم.

به گزارش روابط عمومی شبکه چهار سیما: شهریار زرشناس استاد دانشگاه در برنامه «رو در رو» اندیشه سیاسی عاشورا و امروز ما را بر اساس اندیشه سیاسی شیعه تشریح کرد و گفت: ویژگی های اندیشه سیاسی شیعه همان حقیقت اسلام است و مهمترین مولفه تاریخ شیعه ظلم ستیزی است.

وی افزود: عدالت محوری و ولایت مداری دو ویژگی دیگر تشیع است و فهم قدسی از ولایت مطرح می شود و یکی از وجوه مهم سیاسی اندیشه شیعه تعریف متفاوت و تلقی جوهره شیعه از عدالت است.

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: الگوی افلاطون بر اساس فهمی که از جهان دارد عدالت را سامانه و صورتی از مناسبات می داند و در این چارچوب برده داری مورد پذیرش است و برده ابزار جانداری است و افلاطون برده داری را ترویج می کند.

زرشناس یادآور شد: نئولیبرالیسم عدالت را یک وهم می داند و وجه تمایز این گروه با سوسیالیستی در انواع آن از جمله سوسیالیست پست مدرن عدالت را به پروژه تخیلی ترجمه می کند و عدالت را با برابری یکی می دانند در حالیکه عدالت باید بر اساس استعدادها باشد.

وی در مورد توزیع عادلانه ثروت و تفاوت دیدگاه ها در مکاتب گفت: عدالت بر مبنای ثروت مشروع منجر به ثروت های نجومی نیست و مغایر با سرمایه داری است.

این استاد دانشگاه تفاوت کار و سرمایه را محور اختلاف دیدگاه های افق عالم شیعه و سوسیالیسم و اومانیسم خواند و یادآور شد: قیام امام حسین علیه السلام قیام احیاگر تشیع است و منطق امام حسین منطق شهید و احیاگری است و ظهور عدالت طلبی است.

وی خاطر نشان کرد: امام خامنه ای مبحثی دارد که قیام عاشورا بازگشت قدرت به مسیر عدالت بوده و جامعه که در مسیر انحرافی بوده را اصلاح کند و یا با شهادت پیام عدالت خواهی را برساند.

انقلاب ایران از قیام عاشورا الگو گرفت

این استاد دانشگاه همچنین در مورد پیام قیام عاشورا برای جهان معاصر و اثرگذاری آن در جامعه فعلی گفت: اندیشه انقلاب اسلامی الهام گرفته از قیام عاشوراست و هویت شیعه در عاشورا متبلور شده و انقلاب اسلامی پس از قیام پانزده خرداد حول یک هویت فکری و نظریه تازه و آرمان گرایی الهام گرفته از پیام عاشوراست.

انقلاب اسلامی تفسیر دینی از سیاست دارد

زرشناس تاکید کرد: انقلاب اسلامی نوعی تفسیر دینی از سیاست دارد و مراسم آن همگی دینی بود و به دلیل نفوذ دیرپا و قدیمی تشیع در ایران رخ داد و مسئله تشیع در ایران با صفویه ظهور نکرده است و بزرگترین قیام های ما شیعی بوده و از گذشته آثار تشیع استقرار تاریخی داشته است.

وی در بخشی از سخنانش گفت: امروز با یک طبقه سرمایه داری در دل مدیریت خود رو به رو هستیم و این اشرافیگری در صدر اسلام هم بوده است.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: ساخت اقتصاد ما ساختا اقتصاد نولیبرال است و از نوع سرمایه گذاری دفرمه و اقتصاد ما ساخت اسلامی ندارد و با خطر جدی استحاله طلبی مواجهیم و قبل از پهلوی یک ساخت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی غربی در کشور شکل گرفت که پس از انقلاب ساخت سیاسی فروپاشید و ساخت های اقتصادی و فرهنگی باقی ماند.

پس از انقلاب طبقه پایین اجتماعی امکان تحرک اجتماعی یافت

زرشناس افزود: انقلاب اسلامی جا به جایی طبقاتی بسیار گسترده ای ایجاد کرد و طبقه فرو دست امکان تحرکات اجتماعی پیدا کردند و انقلاب ساخت اجتماعی را تا حدود قابل توجهی متغیر کرد اما پیش از پهلوی ساخت اقتصادی مدرن بود اما اقتصادی غیر متوازن بود و سرمایه کشور به جیب امپریالیسم می رفت و تک محصولی و نفت محور بود.

آقازاده ها نتیجه عدم تغییر تیم اقتصادی در 40 سال پیش است

وی گفت: پس از انقلاب ساخت اقتصادی تغییر نکرد و در سال 68 هم تیم بروکرات ها و تکنوکرات ظهور کردند و آنها خصوصی سازی را مصرح کردند و خصولتی های امروز شکل گرفت و پدیده آقازاده ها نتیجه همان گروه مدیریتی است و نسخه های نئولیبرالی اجرا شده و اقتصاد شبه مدرن ایران را نئولیبرالیزم کردند.

بیمه و خدمات اجتماعی راهی برای جلوگیری از انفجار جامعه بود

استاد دانشگاه در مورد مضرات نئولیبرالیسم عنوان کرد: سه ایدئولوژی اصلی لیبرالی می توان نام برد که اولین ایدئولوژی کلاسیک و سرمایه داری در لندن با فقر شدید یک گروه شکل می گیرد و اوضاع را بحرانی می کند و در قرن بیستم برای نجات از این معضل ایدئولوژی سوسیال دموکراسی لیبرال را مطرح کردند و خدمات اجتماعی و بیمه را راه اندازی می کنند و از انفجار جلوگیری می کنند.

نئولیبرال برای نجات سرمایه داری شکل گرفت

زرشناس همچنین بیان کرد: از سال 1973 به بعد نرخ رشد سود سرمایه روند نزولی طی می کند و با این روند نزولی رویکرد ایدئولوژی را تغییر می دهند و سپس به مدل نئو ایدئولوژی دموکرات می رسند و همان نئولیبرالیسم بود و به دو حلقه دانشگاه شیکاگو و مکتب اتریش مربوط می شود تحت عنوان مکتب وین شهرت دارد.

ترامپ نئولیبرال است

وی ادامه داد: نئولیبرال ها در حوزه اقتصاد به هیچ وجه معتقد به حضور و دخالت دولت در روندهای اقتصادی نیستند مانند آنکه به دولت فقر و گرانی ارتباط ندارد و فقط جایی ورود می کنند که امنیت سرمایه دارها به خطر بیفتد و ترامپ در حوزه اقتصادی کاملا نئولیبرالیسم است و در فرآیندهای جهانی و خروج کانون های سرمایه داری از آمریکا برخی از اصول نئولیبرالیسم را نقض می کند.

خصوصی سازی مردمی خوب است

این استاد دانشگاه تصریح کرد: خصوصی سازی واقعی مردمی عدالت محور خوب است اما مدل اقتصاد ما نئولیبرال بوده و مشکل ما این بود که این الگوها حاکم شد و عدم توجه دولت به مستضعفان شکل گرفت.

پس از انقلاب اندیشه شیعی وارد اقتصاد نشد

زرشناس همچنین گفت: الگوی نئولیبرالی اقتصاد دفرمه سرمایه داری را اصلاح نکرد در حالیکه باید اندیشه سیاسی شیعه را وارد اقتصاد می کردیم و نتیجه این است که امروز باید مسئولین را موظف به پاسخ گویی کنیم و به نوعی ارتجاع جاهلی در بستر دهه شصت که باید ساخت اقتصادی ما را انقلابی می کردند و این اتفاق نیفتاد.

عدالت شیعی محور اقتصاد شود

وی گفت: باید ساخت اقتصادی را مبتی بر آرمانگرایی انقلابی زیر و رو کنیم و با آمارگیری از شرایط اقتصادی امروز تاکتیک و تاکنیک ها را تغییر دهیم و نیازمند مدیران جهادی و انقلابی هستیم و نسخه اقتصاد مقاومتی ساخت اقتصادی نامتوازن را هدف گرفته و نیازمند محوری کردن عدالت به عنوان عنصر اصلی اقتصاد مبتنی بر فهم شیعی از عدالت هستیم.

«رو در رو» به تهیه کنندگی سید مهدی حسینی، کاری از گروه سیاسی شبکه چهار سیما است و سه شنبه ها ساعت 19:00 به صورت زنده به روی آنتن شبکه چهار سیما می رود.

دسته بندی :

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها