میزگرد شبکه چهار برای «افول قدرت آمریکا و نظم جهانی آینده»

تاریخ انتشار: سه شنبه 22 آبان 1397
مجله سیاسی و فرهنگی «رو در رو» امروز موضوع «افول قدرت آمریکا و نظم جهانی آینده» را با حضور دو کارشناس بررسی می کند.
تعداد بازدید: 36


به گزارش روابط عمومی شبکه چهار سیما: دکتر مراد عنادی مجری کارشناس، امروز ساعت 19 در میزبانی از دکتر  عطاءاله رفیعی آتانی استاد دانشگاه تهران و کارشناس روابط بین الملل و دکتر مهرداد حلال خور استاد دانشگاه و پژوهشگر حوزه آمریکا، به بررسی افول قدرت آمریکا و نظم جهانی آینده می پردازد.
موضوع «زوال هژمونی و سلطه آمریکا در نظام بین‌الملل» پدیده‌ای نو در چشم‌انداز نظم نوین جهانی است، که نه تنها اندیشمندان غیرامریکایی بر آن تاکید، که صاحب‌نظران امریکایی هم به آن اذعان دارند و از روند افول قدرت امریکا در صحنه جهانی ابراز نگرانی کرده‌اند.
زبیگنیو برژینسکی تحلیل‌گر ارشد امریکایی در کتاب بینش استراتژیک، در سرفصلی با نام «غربِ در حال افول» از «رنگ‌پریدگی رؤیای امریکایی» در جهان مدرن خبر داده و از «دنیای بعد از امریکا» در چشم‌انداز سال 2025 میلادی سخن گفته و تهدیدهای نظام چندقطبی برای آمریکا و جهان را بررسی کرده است...
کارشناسان در تحلیل افول تدریجی قدرت امریکا در نظام بین‌الملل به عواملی نظیر رشد سریع اقتصادهای نوظهور به ویژه اقتصاد چین، پیامدهای جنگ‌طلبی‌ امریکا در دهه نخست قرن بیست‌ویکم و تاثیر آن در شکل‌گیری بحران مالی سال 2008 میلادی، موج بیداری سیاسی و عمومی جهانی و میل به چندجانبه‌گرایی در جهان اشاره می‌کنند، و معتقدند که ایالات متحده امریکا دیگر توان بازگشت به هژمونی مسلط نیمه دومِ قرن بیستم را ندارد، و در امپراتوری لیبرالی - سرمایه‌داری غربی -آمریکایی در مسیر افول و سقوط قطعی قرار گرفته است.
در برنامه «رودررو» ی این هفته، به کنکاش و تحلیل بیشتر این موضوع می‌پردازیم.
این برنامه به تهیه کنندگی سید مهدی حسینی، کاری از گروه سیاسی شبکه چهار سیما است و سه شنبه ها ساعت 19:00 به صورت زنده به روی آنتن شبکه چهار سیما می رود.

دسته بندی :

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها