رزاقی: پس از جنگ اقتصاد سرمایه داری شکل گرفت/مدیران فعلی بیانیه رهبری را قبول ندارند/باید مدیریت اقتصادی در دست انقلابیون باشد/اقتصاد ایران طبق قانون اساسی اقتصادی الهی است

تاریخ انتشار: چهار شنبه 8 اسفند 1397
تعداد بازدید: 81


 

یک استاد دانشگاه معتقد است تعاونی که در وصیت امام خمینی رحمه الله مورد توجه بوده و در جنگ هم مبنای مشارکت مردم بوده باید به  محور اقتصاد کشور شود چرا که اقتصاد دولتی یعنی سوسیالیسم و اقتصاد خصوصی یعنی سرمایه داری.

ابراهیم رزاقی استاد دانشگاه در برنامه تلویزیونی "رو در رو" سه شنبه شب هفتم اسفند ماه ، ضمن تحلیل بایسته های گام دوم انقلاب از منظر اقتصادی، اظهار داشت: باید توجه کنیم که اقتصاد چیست؟ سرمایه دادی می گوید علم است و سوسیالیزم هم قانون خود را دارد و اروپا و آمریکا سرمایه داری را پیاده کردند و نمی گذارند کسی سرمایه دار شود و دیگران باید خام فروشی کنند.

وی افزود: جمهوری اسلامی می گوید معاد برای تعالی انسان به سوی خداست و این شامل همه انسانهاست و داشتن استقلال مد نظر است.

این استاد دانشگاه یادآور شد: امام خمینی رحمه الله به همه مستضعفان جهان توجه داشت و این نگاهی عرفانی و خدایی است و البته در اصول قانون اساسی کشور ما نمود دارد.

رزاقی به عبور از دوران دفاع مقدس و داشتم ۳۰۰ هزار شهید و ۵۰۰ هزار جانباز بیان کرد: مدیریت دوران جنگ جهادی بود و این جهان بینی شامل اقتصاد هم می شود و نظام سرمایه داری هم اقتصاد را به روش خود می بیند.

وی خاطر نشان کرد: بعد از دفاع مقدس نظام سرمایه داری در کشور حاکم شد و بیشترین سود در واردات شکل گرفت و حتی الگوی سرمایه داری را با الگوی درست پیاده می کردیم خروجی دیگری داشتیم.

این استاد دانشگاه ضعف مدیریت را مانع اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی و کنار گذاشتن قانون اساسی دانست و افزود: مدیران پس از جنگ بر خلاف مدیریت جهادی عمل کردند و به فکر افراد جامعه نبودند که نباید افراد تهی دست باشند و یا حتی یک روستا از سکنه خالی نشود.

رزاقی با اشاره به مشکلات اقتصاد وابسته به نفت گفت: کشورهای دیگر پالایشگاه تاسیس کردند و ما نفت خام را می فروشیم و قبلا ما فرآورده می فروختیم آنها پالایشگاه نداشتند و اگر محصولات پتروشیمی را صادر کنیم به واسطه تولید آنها و توسعه آنها هزاران شغل ایجاد می شود.

وی خاطر نشان کرد: ما کشوری هستیم که انقلاب کردیم و باید مطابق با قانون اساسی اشتغال کافی ایجاد می کردیم.

این استاد دانشگاه بیان کرد: امام پیام ما می توانیم داشت و برخی از مسئولین می گویند ما نمی توانیم و همه چیز را وارد می کنند.

رزاقی افزود: ظرفیت های موجود به نحوی است که اقتصاد ایران می تواند یک الگوی جهانی باشد و می توان تا ۱۰ سال دیگر ایران را یک کشور صنعتی کرد.

وی در خصوص نگاه سرمایه داری در اقتصاد اظهار کرد: وقتی ما را تحریم کردند به ما گفتند که نقطه ضعف ما چیست و یک فرصت طلایی به ما می دهد و باید عدالت اقتصادی را برای همه مردم فراهم کنیم چرا که در شرایط خاصی هستیم و الگوی انقلابی ما به فرانسه هم رسیده است.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: همواره ایران در معرض حمله بوده و باید توجه کنیم که ما یک کشور عادی نیستیم و در دنیا بیشتر کشورها خام فروش هستند در حالیکه ما انقلاب کردیم که مستقل باشیم و باید به کشورهای غارتگر نگاه نکنیم و کمک کنیم خودمان صنعتی شویم و به دیگر کشورهای خام فروش جهان هم کمک کنیم.

رزاقی ادامه داد: توزیع عادلانه ثروت اجرا نشده تا مردم درمقابل رهبری بایستند و رهبری گفته مطالبه کنید و آتش به اختیار همین است.

وی افرود: لازم است درهمه جای کشور و در روستاها اشتغال ایجاد کرد.

این استاد دانشگاه در بخشی از سخنانش گفت: مدل اقتصاد جمهوری اسلامی طبق قانون اساسی نگاه خدا محوری در اقتصاد است که هیچ کس نباید بیکار باشد و کشورهای صنعتی دنیا بر حفظ منافع ملی اهتمام دارند و دولت ها به جامعه کمک می کنند و سرمایه داری در ابتدا مزایایی دارد اما در ادامه عدالت ندارد.

رزاقی تصریح کرد: باید اقتصاد را مردمی کنیم و اصل ۴۴ قانون اساسی می گوید باید تعاونی ها فعال باشند و دولت همان سوسیالیستی است و خصوصی هم سرمایه داری است و امام راحل هم در وصیت خود تعاونی را مد نظر داشته و دولت باید حمایت کند تا در نهایت بی نیاز از کشورهای دیگر باشیم.

وی ادامه داد: دولت باید افراد انقلابی را برای نظارت اقتصاد به کار بگمارد و با این حرکت اتفاق های موضرب می افتد و مردم هم با آنها همراهی می کنند و لازم است تولید ادبیات در اقتصاد صورت بگیرد.

این استاد دانشگاه یادآور شد: ۴۳ میلیون بیکار داریم و ۶۶ میلیون جمعیت بالای ۱۰ سال موقعیت کار کردن دارند و دولت می گوید ۳ میلیون بیکار داریم و مجلس می گوید ۸ میلیون بیکار داریم.

رزاقی تاکید کرد: با چه مبنایی باید اقتصاد مقاومتی را پیاده کرد؟ تفاوتی بر اساس نگاه به انسان است و در سرمایه داری شود بیشتر ملاک است و در این سیستم انسان خُرد می شود.

وی افزود: اقتصاد ایران خدا محور است و می تواند عصر جدیدی را در اقتصاد جهان پایه گذاری کند و در دنیا تعاونی برای جلوگیری از شورش کارگران بوده است.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: تعاونی در ایران ۱۲ هزار سال سابقه دارد و پیر و جوان برخوردار بودند و این تا قبل از اصلاح اراضی شاهی وجود داشت.

رزاقی گفت: دلیل تداوم دفاع مقدس ما تفکر تعاونی از ۱۲ هزار سال قبل است و می توان تمام اقتصاد کشور را بر مبنای تفاوتی پیش برد.

وی ادامه داد: باید مدیران ساده زندگی کنند و اگر افراد انقلابی عهده دار امور شوند این اتفاق می افتد و با تهاجم رسانه ای دشمنان دوست و دشمن را جا به کردند و آنها محتوا را تولید می کنند و کودکان هم با یک موبایل تحت تاثیر این جنگ رسانه های هستند.

این استاد دانشگاه به عیوب اقتصاد اشاره شده در بیانیه گام دوم انقلاب پرداخت و ادامه داد: مدیران فعلی صحبت های رهبری را قبول ندارند و رهبر ۱۴ سال مبارزه با فساد را مطرح می کنند و اسامی افرادی که سکه می خرند و خودرو دارد می کنند را اعلام نمی کنند و سلطان هایی که اعدام شدند کافی نیست و نفرات اصلی نیستند و دولت نمی خواهد افراد اصلی را بشناسد و نمی خواهند که ایران صنعتی شوند.

رزاقی تصریح کرد: ممکن است منشاء فسادها در ابوظبی نشسته باشد.

وی ادامه داد: چرا کارخانه های داخلی در سالهای اخیر تعطیل شدند؟ تولیدات ترکیه بدون گمرکی وارد کشور می شود و باید ابتدا شرایط رقابت تولید داخل با دیگر کشورها فراهم شود و تکنولوژی ها را افزایش دهیم.

این استاد دانشگاه گفت: در شرایط جنگی هستیم و باید به کالای داخلی تعصب داشته باشیم و در حال حاضر با تهاجم اقتصادی و تهاجم مصرف مواجهیم و مسئولین با این تهاجم ها مقابله نمی کنند چرا که خود وارد کننده هستند.

رزاقی در ادامه به صنعت خودرو پرداخت و گفت: ما چرا اینقدر خودرو می خواهیم و کالای تجملی است و دولتی است و از زمان آقای رفسنجانی توسعه خودرو شکل گرفت.

وی تاکید کرد: خودرو سازی خودخواهی را تقویت می کند و ۱۶ هزار نفر در اثر تصادف می میرند و آلودگی های بسیار در بر دارد و ۳۰۰ هزار نفر معلول می شوند.

این استاد دانشگاه در خصوص تحریم ها و بیان آن در بیانیه گام دوم انقلاب هم بیان کرد: نقطه ضعف اقتصاد ایران را نفت خام می دانند و ما از ابتدا به این موضوع واقف بودیم و آیا نمی توانستیم که محصولات ساخته شده از پتروشیمی ها بسازیم؟ هم اکنون شرکت های دانش بنیان و سپاه توان تولید بالایی دارند.

رزاقی افزود: اصل اقتصاد مدیریت است و باید نگاه ایثارگری باشد و مدیریت جهادی و اقتصادی الگوی مناسب است و در دفاع مقدس قانون اساسی را پیاده کردند و ۳۰ سال اقتصاد سرمایه داری اجرا شده است.

"رو در رو" محصول گروه سیاسی شبکه 4 سیما است که سه شنبه ها ساعت 19پخش می شود.

دسته بندی :

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها