استاد ایرانی‌شناس و اسلام‌شناس آلمانی مهمان «خیلی دور خیلی نزدیک»/ادبیات داستانی ایرانی از زبان اولریش مارزلف، استاد آلمانی

تاریخ انتشار: شنبه 13 مهر 1398
«خیلی دور خیلی نزدیک» امشب با حضور پروفسور «اولریش مارزلف» از شبکه چهار سیما پخش می‌شود.
تعداد بازدید: 158

به گزارش روابط عمومی شبکه چهار سیما، آخرین قسمت از فصل نخست برنامه تلویزیونی «خیلی دور خیلی نزدیک» امشب با حضور پروفسور «اولریش مارزلف» استاد بازنشسته مطالعات اسلام و ایران، دانشگاه گوتینگن آلمان و پژوهشگر ارشد دائره المعارف قصه از شبکه چهار سیما پخش می‌شود.

اولریش مارزلف دکتری خود را در رشته ادبیات فارسی و عرفان اسلامی از دانشگاه فردوسی مشهد دریافت کرده و بیش از چهل سال است که به پژوهش و طبقه بندی قصه های فارسی اشتغال دارد. او را پدر قصه شناسی تطبیقی در ایران می دانند. 
او اسلام‌شناسی، چینی‌شناسی و رومی‌شناسی در دانشگاه کلن آلمان و مهشد ایران فرا گرفت و اکنون استاد بازنشسته اسلام‌شناسی در دانشگاه Georg-August-University در گوتیگن آلمان و از اعضای ارشد کمیته ویرایشگر دانشنامه افسانه‌ها است.
موضوع اصلی تحقیق‌های او فرهنگ داستانی در بین مسلمانان خاورمیانه و خاور نزدیک است. تز دکترای او در سال ۱۹۸۱ گونه‌شناسی فولکلوره ایرانی بوده‌است. در سال‌های اخیر او وقتش را صرف پژوهش دربارهٔ ادبیات محبوب ایرانی در قرن نوزدهم میلادی و همچنین تحقیق دربارهٔ تاریخ هزار و یک شب کرده‌است.
این برنامه با اجرای دکتر شهاب اسفندیاری، به بحث درباره فرهنگ روایی در سنت های ایرانی پیش و پس از  اسلام می‌پردازد.
«خیلی دور خیلی نزدیک» امشب ساعت ۲۱ به روی آنتن شبکه چهار سیما می‌رود. این برنامه یکشنبه ساعت ۱۴ بازپخش خواهد شد.

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها