مدیریتی که دچار روزمرگی شود بدترین نوع مدیریت است

تاریخ انتشار: یک شنبه 29 دی 1398
شب تئاتر در سیزدهمین برنامه از سری جدید خود، شنبه 28 دی ، با اجرای منوچهر اکبرلو و موضوع «چالش های مدیریت تئاتر» میزبان دکتر قادر آشنا، مدیر فرهنگی، مدیر کل اسبق اداره هنرهای نمایشی بود.
تعداد بازدید: 166

به گزارش روابط عمومی شبکه چهار سیما، دکتر آشنا در ابتدا به بیان دلایل انتخاب شدنش به عنوان مدیر تئاتر در دوره ای پرداخت و گفت: من همواره به این هنر علاقمند بودم و هر جا مدیر کل بودم، هنر تئاتر جزو اولویت های اولم بود زیرا تئاتر نگاه اندیشه ورزی دارد و چون من به مسائل اندیشه ای علاقمندم، این امر مرا وادار کرد در حوزه تئاتر فعالیت کنم.
آیا صرف علاقمندی به تئاتر برای بر عهده گرفتن مدیریت در این حوزه کافی است؟
دکتر آشنا در پاسخ گفت: من قبل از اینکه مدیر تئاتر باشم در دو استان مدیر کل بودم و قبل از اینها معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی کشور بودم. 5 دوره تئاتر دانشجویان کشور را مدیریت کرده بودم و بنابراین به این حوزه آشنا بودم.
هنر باید به اهلش سپرده شود
وی در مورد معیار انتخاب مدیر فرهنگی گفت: حوزه فرهنگ و هنر حوزه حساسی است چون با روح و روان انسان سر و کار دارد. بنابراین چنین کاری باید حتما به اهلش سپرده شود. فرهنگ یک حوزه تخصصی است و شما اگر ندانید در فعاالیت های فرهنگی کجا چه موضوعی را اجر کنید، با منتقد چگونه برخورد کنید، با یک اتفاق و بحران در حوزه فرهنگ چگونه رفتار کنید و اگر ندانید چه افقی در پیش رو دارید، درجا خواهید زد.
آیا مدیر تئاتر حتما باید از بدنه ی تئاتر باشد؟
دکتر آشنا پاسخ داد: مدیریت دو بخش ذاتی و اکتسابی دارد. ما نمی توانیم بگوییم چون کسی هنرمند است نمی تواند مدیر باشد و یا بالعکس . مهم این است که مدیر توان نه گفتن، ریسک کردن و نقد شنیدن را داشته باشد.
گفتگوی دو سویه، راه حلی برای تعامل با دستگاه های نظارتی
وی در ادامه توضیحاتی درباره برخورد با فشارهای دیگر نهادها داد: در دوره ای که بنده مدیر تئاتر بودم حتی یک اجرا لغو نشد. من بهترین راه، را چه با سازمان های درون وزارت ارشاد چه بیرون آن، گفتگوی چهره به چهره می دانم. یعنی ساعت ها باید وقت بگذاری تا به یک فهم مشترکی از موضوع برسید و این باید پشت درهای بسته باشد. دید ما نباید این باشد که دستگاه های نظارتی خیلی نمی فهمند یا خیلی سخت می گیرند. در عالم گفتگوی دو سویه خیلی مشکلات را می شود حل کرد.
شورای نظارت نیازمند بازنگری است
وی در مورد ایرادات حوزه نظارت گفت: در مفاهیم حوزه علوم انسانی هر کس برداشت خودش را دارد و الزاما اینطور نیست که کسانی که یک متن را ارزیابی می کنند مشکلاتی با نمایشنامه دارند. از ویژگی های مدیر این است که مشکلات را حل کند. من کاملا با وجود شورای نظارت موافقم اما معتقدم نیاز به بازنگری دارد زیرا ما با مسائل جدیدی مثل تئاتر خصوصی روبرو شده ایم و ساز و کارهای ما باید منطبق با زمان حال باشد.
دکتر آشنا در مورد برروکراسی اداری گفت: بروکراسی اداری در همه دنیا و در تمام ادارت هست و تفاوتی ندارد مدیر چه کسی باشد، کارمندان خودشان آن را انجام می دهند. مدیریتی که دچار روزمرگی شود بدترین نوع مدیریت است. نکته مهم این است که در نظام اداری اگر مدیر بر اساس شایستگی هایش انتخاب شود، باید به او اجازه داده شود که خلاقیت های خودش را بروز دهد. مدیر در هر سازمانی نقش مهمی دارد. مدیر خوب کسی است که کار را به اهلش واگذار کند.
دلیلی برای برگزاری این تعداد جشنواره وجود ندارد
دکتر آشنا در ادامه به بیان مشکلات تئاتر کشور پرداخت: مهمترین مشکل حال حاضر تئاتر کشور از نگاه من محتوا و نمایشنامه است. ما تا زمانی که نمایشنامه بومی، با فرهنگ خودمان تولید نکنیم مشکل خواهیم داشت. اگر مشکل مالی وجود دارد می توان از تعداد جشنواره ها کاست. دلیلی برای برگزاری اینهمه جشنواره وجود ندارد. به صرف اینکه بگوییم بخش بین الملل داریم برای بخش بین الملل تئاتر فجر هزینه می کنیم و چون زیرساختش را نداریم گروه های ضعیف می آوریم. باید به دبیر جشنواره این اجازه داده شود که اگر کار قوی ندیدند نیاورند.
وی در انتها گفت: در حال حاضر مدیران ما باید ریسک پذیر باشند و بخشی از کارهای روتین را کنار بگذارند که این برایشان هزینه دارد. یک زمانی ما نیاز به این همه جشنواره داشتیم اما الان شاید دیگر آن نیاز نباشد. مدیر باید بهای این تغییرات را بپردازد تا بتوان به نتیجه مطلوب رسید.
«شب تئاتر» از مجموعه «شب های هنر» محصول گروه ادب و هنر شبکه چهار سیما است که شنبه ها ساعت 23 به صورت زنده روی آنتن می رود. تهیه کنندگی این برنامه را امین اشرفی بر عهده دارد و سردبیری و اجرای آن را منوچهر اکبرلو عهده دار است.

دسته بندی :

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها