ویژه‌برنامه «+چرخ» به یاد مریم میرزاخانی / «روز جهانی زن در ریاضیات» در +چرخ امروز

تاریخ انتشار: دو شنبه 22 اردیبهشت 1399
دوازدهمین قسمت «+چرخ» ساعت ۱۴:۳۰ امروز، یکشنبه ۲۲ اردیبهشت، به مناسبت روز تولد مریم میرزاخانی و روز جهانی زن در ریاضیات، با بررسی کاربردها و زیبایی‌های ریاضیات روی آنتن شبکه‌ی چهار می‌رود.
تعداد بازدید: 288

به گزارش روابط عمومی شبکه چهار سیما، در این قسمت از برنامه‌ی «+چرخ»، حافظ آهی به‌عنوان مجری-کارشناس «+چرخ» با دکتر امیر جعفری، عضو هیئت علمی دانشکده علوم ریاضی دانشگاه صنعتی شریف گفت‌وگو خواهد کرد.
 دکتر مریم میرزاخانی در سال‌های تحصیل در دوره‌ی کارشناسی دانشجوی همین دانشگاه صنعتی شریف بود. میرزاخانی سال ۱۳۷۸ و بعد از فارغ‌التحصیلی در مقطع کارشناسی، برای گذراندن مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری به دانشگاه هاروارد رفت. او که در زمینه‌ی هندسه‌ی انتزاعی و سطوح هذلولوی تحقیق می‌کرد، بعد از گرفتن مدرک دکتری، در دانشگاه استنفورد مشغول تدریس شد.  نام مریم میرزاخانی سال ۱۳۹۳ برای همیشه در تاریخ ریاضیات جهان ماندگار شد؛ سالی که او توانست مهمترین جایزه‌ی ریاضی جهان، جایزه‌ی «فیلدز» را برای اولین بار به عنوان یک ایرانی دریافت کند. تا قبل از میرزاخانی، هیچ زنی برنده این جایزه نشده بود. مریم میرزاخانی که ۲۲ اردیبهشت ۱۳۵۶ در تهران به دنیا آمده بود، ۲۳ تیر ۱۳۹۶ در سن چهل سالگی و به دلیل سرطان در آمریکا از دنیا رفت اما نام او به‌عنوان یک ریاضیدان بزرگ ایرانی برای همیشه در تاریخ علم جهان ثبت شد. اتحادیه بین‌المللی انجمن‌های ریاضی جهان با پیشنهاد کمیته بانوان انجمن ریاضی ایران، روز تولد مرحوم "مریم میرزاخانی"، ۱۲ ماه می (۲۲ اردیبهشت) را «روز زنان در ریاضیات» در جهان نامگذاری کرد.
مجله‌ی تصویری «+چرخ» مهم‌ترین رویدادهای علم و فناوری و مسائل روزمره‌ی زندگی را با تمرکز بر تحولات علمی درباره‌ی ویروس کرونا و با نگاهی تخصصی و به‌زبانی ساده و با حضور کارشناسان، اساتید دانشگاه و نخبگان بررسی و واکاوی می‌کند. 
«+چرخ» در ماه مبارک رمضان از شنبه تا چهارشنبه، از ساعت 14:30 به‌صورت زنده و تکرار آن ساعت 20:30 از شبکه‌ی چهار پخش می‌شود. مجری «چرخ» حافظ آهی است و محمد جباری سردبیری برنامه و الهه بهبودی تهیه‌کنندگی «+چرخ» را بر عهده دارند.

دسته بندی :

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها