نگریستن دقیق و آگاهانه به مسئله مرگ و زندگی زیر نور «چراغ مطالعه» شبکه 4/ اورانوس قطبی نژاد پاسخ می دهد؛چگونه بر وحشت از مرگ غلبه کنیم؟

تاریخ انتشار: شنبه 25 مرداد 1399
مترجم کتاب «خیره به خورشید نگریستن»، اثر اروین یالوم در هشتمین قسمت از برنامه چراغ مطالعه از راهکارهای غلبه بر وحشت از مرگ می‌گوید.
تعداد بازدید: 242

به گزارش روابط عمومی شبکه چهار سیما، اورانوس قطبی نژاد آسمانی، مترجم کتاب «خیره به خورشید نگریستن» در هشتمین قسمت فصل جدید برنامه «چراغ مطالعه» پاسخگوی پرسش‌های کورش علیانی خواهد بود.

در پیرامون تمامی ما، افرادی هستند که تجربه‌ی از دست دادن عزیزی یا مشاهده‌ی مرگی را داشته‌اند و با احساس ترس از مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند، به همین دلیل مرگ برای هیچکس احساس غریبی نیست. در حقیقت از ابتدای تاریخ، مرگ همواره موضوعی است که ذهن آدمیان را به خود مشغول کرده.

شاید شخصا در زمان‌هایی با این احساس روبه رو شده‌ایم ولی برای مدتی با سرگرم شدن به موضوعات مختلف خودمان را از چنگ این احساس و اضطراب رها کرده‌ایم، اما باید این موضوع را بپذیریم که این اضطراب هرگز از بین رفتنی نیست و برای هر فردی در برهه ای از زمان به شکل متفاوت خود را نشان می­دهد.

اروین یالوم در این کتاب به شیوه‌ای بسیار هنرمندانه و با نگارشی ساده و روان این احساس را نوعی حس مشترک عمومی به تصویر می‌کشد و به گفته خودش می‌خواهد ترس از مرگ را با تمام بشر تقسیم کند تا جایی که از تجربیات خودش برای ما بیان می‌کند و به خوانندگان راهکارهایی را برای سازگاری بهتر با این اضطراب می‌آموزد. درحقیقت پیام اصلی این کتاب نگریستن دقیق و آگاهانه به مسئله مرگ و زندگی است.

اروین دیوید یالوم‌ (۱۹۳۱) روانپزشک هستی گرا و نویسنده آمریکایی است. او ابتدا در رشته پزشکی و سپس در رشته روان‌پزشکی تحصیل کرد و فارغ التحصیل شد و به همین منوال در سال ۱۹۶۳ استاد دانشگاه استنفورد شد. یالوم پایه‌گذار روانشناسی اگزیستانسیال است و در این‌باره کتاب‌های زیادی تالیف کرده است.

قسمت هشتم چراغ مطالعه امروز شنبه، ۲۵ مردادماه، ساعت ۲۱ روانه آنتن شبکه چهار خواهد شد و بازپخش آن یکشنبه ۲۶ مرداد ساعت ۱۷ و جمعه ۳۱ مرداد ساعت ۹ صبح خواهد بود.

دسته بندی :

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها