«سوره» واکاوی می کند: پیوند شرع و قانون; از انقلاب مشروطه تا جمهوری اسلامی

تاریخ انتشار: سه شنبه 12 مرداد 1400
هفتمین قسمت از فصل جدید برنامه تلویزیونی سوره، سه‌شنبه 12 مرداد ساعت 22، با اجرای مسعود دیانی روی آنتن خواهد رفت.
تعداد بازدید: 89

به گزارش روابط عمومی شبکه چهار سیما،  این قسمت از سوره آخرین قسمت آن پیش از آغاز ویژه برنامه محرم که «فصل بنی‌امیه» نام گرفته است، خواهد بود. پیوند شرع و قانون و چالش‌های به وجود آمده بر سر نحوه حضور یا اساسا عدم حضور دین در ساحت قانون‌گذاری، موضوع گفتگوی این هفته این برنامه تلویزیونی است.

چالش‌ دین و قانون در دوران جدید و با تغییر ساحت قانونگذاری از دین به اراده‌ی جمعی یا فردی، جدی‌تر شده است. در پیوند میان دین و قانون در کنار جریانی که به طورکامل خواستار حذف دین از مداخله در فرایند قانون‌گذاری است، رویکرد دین حداقلی خواهان دخالت کمتر دین و اتکای بیشتر بر اراده‌ی بشر یا مصلحت جامعه است و رویکرد دین حداکثری بر ابتنای کامل قانو‌گذاری بر شریعت تاکید دارد.

سوره برای بررسی این موضوع میزبان دکتر محسن اسماعیلی حقوقدان و عضو پیشین شورای نگهبان خواهد بود. محسن اسماعیلی متولد 1344 تهران است و از سال ۱۳۸۰ به عنوان جوان‌ترین فرد، به عضویت شورای نگهبان درآمد. او همچنین استاد و عضو هیئت‌علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران است.

برنامه تلویزیونی سوره سه‌شنبه هر هفته ساعت ۲۲ به طور زنده از شبکه چهار پخش می‌شود و تکرار آن شنبه‌ها ساعت ۱۴ روی آنتن می‌رود. سوره محرم امسال هرشب روی آنتن شبکه چهار خواهد بود و برنامه پخش آن  بعد از ویژه برنامه محرم به روال عادی و هفتگی خود بازخواهد گشت.

 

دسته بندی :

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها