«سوره» واکاوی می کند: پیوند شرع و قانون; از انقلاب مشروطه تا جمهوری اسلامی

تاریخ انتشار: سه شنبه 12 مرداد 1400
هفتمین قسمت از فصل جدید برنامه تلویزیونی سوره، سه‌شنبه 12 مرداد ساعت 22، با اجرای مسعود دیانی روی آنتن خواهد رفت.
تعداد بازدید: 175

به گزارش روابط عمومی شبکه چهار سیما،  این قسمت از سوره آخرین قسمت آن پیش از آغاز ویژه برنامه محرم که «فصل بنی‌امیه» نام گرفته است، خواهد بود. پیوند شرع و قانون و چالش‌های به وجود آمده بر سر نحوه حضور یا اساسا عدم حضور دین در ساحت قانون‌گذاری، موضوع گفتگوی این هفته این برنامه تلویزیونی است.

چالش‌ دین و قانون در دوران جدید و با تغییر ساحت قانونگذاری از دین به اراده‌ی جمعی یا فردی، جدی‌تر شده است. در پیوند میان دین و قانون در کنار جریانی که به طورکامل خواستار حذف دین از مداخله در فرایند قانون‌گذاری است، رویکرد دین حداقلی خواهان دخالت کمتر دین و اتکای بیشتر بر اراده‌ی بشر یا مصلحت جامعه است و رویکرد دین حداکثری بر ابتنای کامل قانو‌گذاری بر شریعت تاکید دارد.

سوره برای بررسی این موضوع میزبان دکتر محسن اسماعیلی حقوقدان و عضو پیشین شورای نگهبان خواهد بود. محسن اسماعیلی متولد 1344 تهران است و از سال ۱۳۸۰ به عنوان جوان‌ترین فرد، به عضویت شورای نگهبان درآمد. او همچنین استاد و عضو هیئت‌علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران است.

برنامه تلویزیونی سوره سه‌شنبه هر هفته ساعت ۲۲ به طور زنده از شبکه چهار پخش می‌شود و تکرار آن شنبه‌ها ساعت ۱۴ روی آنتن می‌رود. سوره محرم امسال هرشب روی آنتن شبکه چهار خواهد بود و برنامه پخش آن  بعد از ویژه برنامه محرم به روال عادی و هفتگی خود بازخواهد گشت.

 

دسته بندی :

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها