در «چرخ» امروز خواهیم دید: آرکی ها قلمروی سوم حیات

تاریخ انتشار: یک شنبه 28 آذر 1400
شصت‌ودومین قسمت فصل هشتم «چرخ» به بررسی تاز‌ه‌ترین خبرهای دنیای علم و فناوری و موضوعی درباره‌ی دنیای زیست‌شناسی اختصاص دارد. این برنامه ساعت 19 امروز، یکشنبه 28 آذر ۱۴۰۰ از شبکه‌ی چهار پخش می‌شود.
تعداد بازدید: 49

به گزارش روابط عمومی شبکه چهار سیما، در این قسمت از «چرخ»، محمود حاج‌زمان، روزنامه‌نگار علم، از رابطه‌ی چرت زدن و خلاقیت خواهد گفت و خشایار مریدپور، روزنامه‌نگار فناوری، از ورود فضاپیمای پارکر به اتمسفر خارجی خورشید. 
در بخش دیگری از «چرخ»، دکتر سیدداریوش طاهرزاده، دکترای شیمی و مدرس دانشگاه تهران با دکتر محمدعلی آموزگار، رئیس دانشکده زیست‌شناسی دانشگاه تهران درباره‌ی آركی‌ها، به‌عنوان قلمروی سوم حيات گفت‌وگو می‌کند. آرکی‌ها یا آرکی‌باکتری‌ها قلمرویی از موجودات ریز تک‌یاخته‌ای هستند. به هر یک از اعضای گروه آرکی‌ها آرکئون (archaeon) گفته می‌شود. آرکی‌باکتر (Archaebacteria) نوعی ارگانیسم تک‌سلولی است که آن‌قدر با سایر شکل‌های ارگانیسم‌های مدرن تفاوت دارد که روش طبقه‌بندی موجودات زنده را برای دانشمندان این زمینه به چالش مهمی تبدیل کرده است. با ظهور مطالعات بیولوژی ژنتیکی پیچیده و زیست‌شناسی مولکولی، دانشمندان توانسته‌اند تفاوت‌های بیوشیمیایی عمده‌ی بین باکتری‌ها و آرکی باکترها را مشاهده کنند، در حالی که تا قبل از آن هر دو گروه آرکی‌ها و باکتری‌های طبیعی در یک سلسله‌ی مشترک از ارگانیسم‌ها طبقه‌بندی می‌شدند. 
در بخش دیگری از این قسمت «چرخ» گفت‌وگوی حافظ آهی با دکتر حسین قناعتی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران روی آنتن خواهد رفت.
فصل هشتم مجله‌ی تصویری «چرخ» مهم‌ترین رویدادهای علم و فناوری و مسائل روزمره‌ی زندگی را با نگاهی تخصصی و به‌زبانی ساده و با حضور مسئولان، کارشناسان، اساتید دانشگاه و نخبگان بررسی و واکاوی می‌کند. 
«چرخ» چهار روز در هفته، از یکشنبه تا چهارشنبه، از ساعت 19 به‌صورت زنده و به مدت ۵۰ دقیقه از شبکه‌ی چهار سیما پخش می‌شود. مجری «چرخ» محمدرضا مقدسیان است و محمد جباری سردبیری برنامه و الهه بهبودی تهیه‌کنندگی «چرخ» را بر عهده دارند.

دسته بندی :

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها