بررسی می شود: اپیدمی های بزرگ تاریخ کدامند؟ / بررسی همه‌گیری‌های بزرگ تاریخ در «+چرخ»

تاریخ انتشار: یک شنبه 28 اردیبهشت 1399
شانزدهمین قسمت ویژه‌برنامه‌ی «+چرخ» ساعت 14:30 امروز، یکشنبه 28 اردیبهشت، با بررسی بزرگترین همه‌گیرهای تاریخ روی آنتن شبکه‌ی چهار می‌رود.
تعداد بازدید: 118

به گزارش روابط عمومی شبکه چهار سیما،در این قسمت از برنامه‌ی «+چرخ»، حافظ آهی به‌عنوان مجری-کارشناس «+چرخ» با نازیلا ناظمی، پژوهشگر و محقق تاریخ درباره‌ی اپیدمی‌های بزرگ تاریخ گفت‌وگو خواهد کرد.
طاعون ژوستینین، طاعون سیاه، آبله، وبا، آنفولانزای اسپانیایی، آنفولانزای هنگ‌کنگ، سندرم حاد تنفسی، آنفولانزای خوکی، ابولا و کووید-19 از بزرگترین‌ اپیدمی‌های طول تاریخ هستند. اولین اشاره‌های منابع تاریخی به اپیدمی‌ها را شاید بتوان به شیوع بیماری در سال 430 قبل از میلاد مسیح و در طول جنگ‌های متحدان دولت‌شهر آتن و متحدان اسپارت در یونان نسبت داد. در آن روزگار به دلیل کمبود و نبود امکانات کافی برای مقابله با همه‌گیری‌ها، شیوع بیماری‌ها مانند آتش‌سوزی در ساختمانی بود که کسی برای خاموش کردن آن نمی‌توانست کاری انجام دهد و تا زمانی که ماده‌ی سوختنی در آن ساختمان وجود داشت، در آتش شعله‌ور می‌مانند. زبانه‌های آتش ویروس کووید-19 هم این روزها در 212 کشور دنیا شعله‌ور است و پس از پایان این همه‌گیری، احتمالا رکوردهای زیادی را در تاریخ اپیدمی‌ها جابه‌جا خواهد کرد.

مجله‌ی تصویری «+چرخ» مهم‌ترین رویدادهای علم و فناوری و مسائل روزمره‌ی زندگی را با تمرکز بر تحولات علمی درباره‌ی ویروس کرونا و با نگاهی تخصصی و به‌زبانی ساده و با حضور کارشناسان، اساتید دانشگاه و نخبگان بررسی و واکاوی می‌کند.

«+چرخ» در ماه مبارک رمضان از شنبه تا چهارشنبه، از ساعت 14:30 به‌صورت زنده و تکرار آن ساعت 20:30 از شبکه‌ی چهار پخش می‌شود. مجری «چرخ» حافظ آهی است و محمد جباری سردبیری برنامه و الهه بهبودی تهیه‌کنندگی «+چرخ» را بر عهده دارند.

دسته بندی :

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها